Kite aneb co je kiting, powerkiting, kitesurfing, kiteboarding, snowkiting, landkiting, buggykiting...?

 

Tažný drak

Zkráceně nazývaný kite je sportovní nástroj využívaný při různých obdobách powerkitingu. Drak dokáže díky své konstrukci a velikosti (obvykle 3-16 m²) vyvinout velký tah, což umožňuje jezdci získat rychlost, případně se nechat vynést do vzduchu. Síla draka s sebou ale také nese určité riziko úrazu (především pro začínající kitery), což řadí powerkiting k extrémním sportům.

 

Ovládání draka

Valná většina tažných draků využívá systému 4 šňůr, většinou o délce 20-25 m. Dvě hlavní, nosné šňůry jsou ukotveny k náběžné hraně draka a 2 ovládací šňůry jsou ukotveny k odtokové hraně. Někteří draci nafukovací konstrukce mají ještě pátou šňůru ukotvenou ve středu náběžné hrany, která usnadňuje otáčení a odstartování draka z vody.

Jezdec buď drží draka pouze rukama pomocí madel (pouze u menších velikostí draků), anebo má na sobě trapéz ke kterému jsou nosné šňůry pevně připoutány. Ovládací šňůry jsou potom ukotveny k pohyblivé ovládací hrazdě (baru); toto uchycení šňůr se nazývá de-power systém. Pomocí de-power systému je možné měnit délku ovládacích šňůr a tím řídit směr letu a sílu tahu draka. Existují i draci bez de-power systému, kteří mají pouze nosné šňůry větvící se k náběžné i odtokové hraně, jejich ovladatelnost je ale velmi omezená a používají se pouze k tréninku.

Nedílnou součástí konstrukce draka je také bezpečnostní systém, který umožňuje „odstřelení“ draka tak, že úplně ztratí tah a přitom zůstává k jezdci připoután alespoň jednou šňůrou.

 

Komoroví draci

Kite Pansh Ace 8mKonstrukcí jsou velmi podobní křídlu pro paragliding. Drak se skládá ze dvou vrstev látky, mezi kterými je řada vzduchových kapes (komor) oddělených látkovými žebry. Žebra určují tvar draka, tvar žeber je velmi podobný profilu křídla letadel. Náběžná hrana draka je otevřená, což umožňuje naplnění komor vzduchem a udržování stálého tlaku uvnitř komor. Nosné i ovládací šňůry jsou rozvětveny a uchyceny k tělu draka v mnoha bodech, což pomáhá udržovat stálý tvar.

Draci komorové konstrukce se používají většinou pro pozemní varianty powerkitingu a také se hodí pro trénink začátečníků, protože po pádu na zem splasknou a ztratí tah. Vyrábějí se i komoroví draci s uzavřenou náběžnou hranou, uzpůsobení k použití na vodě; k jejich masovému rozšíření mezi kitesurfery ale zatím nedošlo.

Běžně vyráběné velikosti komorových draků jsou 3-15 m² (výjimečně až 22 m²). Používaná velikost záleží na účelu použití, váze jezdce a aktuálních podmínkách. Malé velikosti (3-5 m²) se používají pro trénink, jízdu na bugině nebo bruslích po hladkém povrchu, případně pro snowkiting a landkiting při extrémním větru. Při standardních větrných podmínkách se pro snowkiting a landkiting používají velikosti 6-15 m², v závislosti na váze a zkušenostech jezdce.

 

Nafukovací draci

Kite CrazyFly Sculp 2012Na rozdíl od komorových draků mají nafukovací draci pevnou konstrukci. Konstrukce se skládá z několika vzduchových kapes, které po nafouknutí na dostatečný tlak drží tvar. Jedna hlavní kapsa vyztužuje náběžnou hranu draka, další menší kapsy fungují jako žebra a udržují samotné tělo draka napnuté.

Nafukovací draci se používají při kitesurfingu, protože je možné znova nastartovat pokud spadnou do vody. Někdy se používají i při pozemních variantách powerkitingu (snowkiting, landkiting), ale nevýhodou oproti komorovým drakům je nutnost nafouknout draka pumpou a také nebezpečí poškození/propíchnutí kapes.

 

Powerkiting

Je druh sportovní aktivity, při níž se používá tažný drak (kite, powerkite) k pohybu člověka po zemi, sněhu či vodě nebo k jeho zdvíhání do vzduchu.

Existují různé varianty powerkitingu:

  • kitesurfing, též kiteboarding - jízda s drakem po vodě; jezdí se s nafukovacími draky, případně se speciálními komorovými draky s uzavřenou náběžnou hranou. Používá se podobné prkno, jako pro wakeboarding, ale na rozdíl od wakeboardového prkna nejsou nohy jezdce k desce pevně připoutány, prkno má pouze poutka pro zasunutí nohou podobně jako landboard.
  • snowkiting - jízda po sněhu na snowboardu nebo lyžích (existují i speciální snowkiteboardy, které se na první pohled příliš neliší od snowboardu). V Česku poměrně rozšířená varianta powerkitingu díky cenové dostupnosti (v porovnání s kitesurfingem), bezpečnosti (v porovnání s landkitingem) a vhodným podmínkám.
  • landkiting - jízda po zemi na landboardu. Landboard je podobný malému snowboardu nebo velkému skateboardu, má velká terénní nafukovací kola s průměrem kolem 10 centimetrů. Většinou nemá pevné vázání. Jezdí se hlavně na plážích, používají se velké padáky, které umožňují dlouhé skoky. Často se landboardu říká mountainboard.
  • buggykiting - vozítkem je tříkolka, která má dvě zadní kola široko od sebe a jezdec sedí mezi nimi. Protože je těžiště hodně nízko nad zemí, je hodně stabilní i při silnějším větru. Řídí se předním kolem ovládaným nohama. Draci se používají menších velikostí, obvykle o ploše 3 - 5 m2, mají čtyři šňůry a řídí se většinou madly (klasické řízení pomocí hrazdy je pro jezdce na buggině nepohodlné).

Poznámka: Výraz landkiting se někdy používá jako souhrnné označení pro všechny pozemní formy powerkitingu (landboarding, buggykiting, jízda na kolečkových bruslích).

 

Jak vybrat kite?

Každý si jistě položil tuto otázku. Odpodveď není zcela jednoznačná. Vždy pro výběr hraje důležitou roli Vaše postava, zkušenosti a záměr kitování - resp. zda-li se chcete věnovat kitingu okrajově, nebo si přejete kite pro snowkiting, buggykiting... Či poptáváte kite na vodu (kiteboarding). Rádi s Vámi vhodnost kitu zkonzultujeme. Pro bližší informace nás prosím kontaktujte na email info@nejlevnejsikite.cz

Do emailu je vhodné připsat tyto údaje: zkušenosti, postava (výška, hmotnost), druh (hlavní záměr) kitingu (např. mám zájem především o snowkiting či jízdy na buggyně atd.).

Obratem Vás budeme kontaktovat s konkrétní nabídkou a informacemi.

 

Slovník pojmů

Adjuster – Nastavovací prvek síly kitu

Anemometry – Přístroje pro měření rychlosti větru

ATB – All Terrain Board

Backside hrana – Zadní hrana snowboardu, snowkiteboardu

Bar – Hrazda k ovládání kitu

Beginner – Začátečník

Broad reach – Odpadání

Buggy – Buggyna (jezdící tříkola)

Close to the wind - Ostře proti větru

Cross wind – Kolmo na vítr

Chicken loop – smyčka pro uchycení k trapézu

Drop zóna – Zóna pro odhození kitu

Depower kite - Tažný drak na čtyřech nebo pěti šňůrách s ovládáním výkonu. Použití na snowkiting, landkiting a kiteboarding

Expert – Pokročilí, expert

Flexifoil – Výrobce kitů

Flysurfer – Výrobce kitů

Freestyle – Styl závodu

Head to wind - Přímo proti větru

HQ Invento - Výrobce kitů

Intermediate – Středně pokročilí

Kite – Tažný drak

Kite Killer – Bezpečnostní prvek

Kiter – Jezdec řídící kite

Kiteboarding, Kitesurfing – Kitování na vodě

Kitebuggying – Kitování pomocí bugy tříkolky

KiteFix – Samolepící náplast na opravu kitu

Landkiting – Kitování na zemi

Landing line – Řídící šňůry, které slouží i k brždění kitu

Leash – Obojek pro možnost jištění uletění kitu při skocích

Mouintainboard – Board s kolečky pro landkiting

Odtoková hrana – Zadní hrana kitu

Ozone – Výrobce kitů

Pansh – Výrobce kitů

Parascending – Tažení padáku za lodí

Peter Lynn – Výrobce kitů

Powerkiting – Všechny disciplíny užívající kite

Powerzóna – Zóna největšího tahu kitu

Relaunch – Start po pádu na náběžnou hranu kitu

Riding – Styl závodu

Running – Přímo po větru

SNK - Snowkiteboarding

Snow – Sníh

Surf – Surfování (jízda na vodě)

R2F, RTF (ready to fly) – Připraven k letu (vše potřebné je součástí balení - šňůry, ovládací ručky/bar atd.)

RTM (Read The Manual) – Čtěte manuál

Snowkiteboard – Speciální board pro snowkiting

Snowkiting- Kitování na sněhu

Speed – Styl závodu

Spot – Revír, který je ideální pro kiting

Trainer – Cvičný, cvičně

Trapéz – Pás kitera pro uchycení kitu

Twintip – Snowkiteboardy s kratší kontaktní délku

Wakeboard – Prkno pro použití na vodu

Wakeboarder – Jezdec na wakeboardu

Wake style – Styl závodu

Wave – Styl závodu

 

Zdroj: Wikipedia